Menopozda Beslenme Danışmanlığı

Araştırmacılara göre, menopoz döneminde beslenme kadınlarda bazı özel besin ögelerinin gereksinimine işaret ediyor olmakla beraber sebzeler, meyveler tam tahıllılar ve kalsiyumu zengin besinler menopoza iyi gelen besinler arasında yer almaktadır.


Menopozda sağlıklı beslenme için mineral ve vitamin deposu da yeterli düzeyde sağlanmalıdır. Farklı öğünlerde aynı besin grubundan farklı besinler seçilmelidir ve çeşitlilik sağlanmalıdır. Böylece besin öğesi olan veya olmayan tüm besin öğelerinin vücuda alınması kazanılmış olur. Peki menopozda beslenme nasıl olmalı? Kadınların menopoz döneminde ihtiyaç duyduğu gıdalar neler? 


Menopoz süreci hem hayatınızı hem beslenmenizi etkileyecek!


Menopozda beslenme oldukça önemlidir. Kuru baklagillerden özellikle soya içeren gıdalarda bulunan, östrojen benzeri maddelerin osteoporoza karşı koruyucu bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Menopoz sonrası kadınlarda, sağlıklı ve düzenli beslenme sonucunda yaşam kalitesi de artacaktır.


Menopoz döneminde beslenme için posa içeriği yüksek gıdalar, tahıllar, kuru baklagiller, elma, armut, çilek vb. kuru fasulye, yağlı tahıllar, sert kabuklu kuru yemişler(ceviz, fındık, fıstık, badem), pirinç, yulaf ve arpa sağlıklı beslenmenin ilk tüyolarıdır. Menopozda beslenme sırasında vücudun ihtiyacı olan enerjiyi karşılamak önemlidir.